Парацетамол для дітей: інструкція по застосуванню сиропу, дозування суспензії

На сьогоднішній день в аптеках представлений широкий вибір лікарських препаратів, які допомагають швидко знизити температуру і зняти місцеві болю у маленьких дітей. Популярним жарознижуючим засобом є дитячий сироп «Парацетамол». Щоб правильно його застосовувати і не нашкодити здоров’ю дитини, потрібно знати про його основні характеристики, особливості та правила прийому.

Форма випуску лікарського засобу для дітей

Лікарський засіб «Парацетамол» випускається в різних видах, тому молоді мами часто стикаються з необхідністю вибору, що з-за великої кількості його різновидів важко. Враховуйте той факт, що багато дітей, особливо у віці до двох років, не зможуть проковтнути препарат у вигляді таблеток. Ліки потрібно підбирати правильно, що відповідає віковій групі і навичкам дитини.

Форми випуску лікарського засобу:

Форма препарату Вміст діючої речовини Характеристики
Таблетки 500 / 200 мг З-за високого вмісту у складі парацетамолу для лікування дітей практично не призначається. В окремих випадках лікар може рекомендувати його прийом по 1/4, 1/8.
Свічки 100 / 500 мг Самий безпечний варіант для дитячого організму, активна речовина всмоктується швидше, ніж при застосуванні препарату в інших формах.
Сироп 120 мг / 5 мл Рідка форма ліків має приємний смак, вона спеціально розроблена для лікування дітей з першого місяця.
Суспензія 24 мг / 1 мл Прийом можливий у грудному віці і у новонароджених, так як розрахунок разової дози проводиться в залежності від маси тіла.

Оптимальний варіант – сироп. На вигляд це в’язка рідина рожевого кольору. Випускається у флаконі з темного скла по 100 та 200 мл. В комплекті до препарату додана спеціальна двостороння мірна ложечка для коректного дозування і інструкція із застосування.

Полуничний смак сиропу не викликає неприємних відчуттів, тому дитина з задоволенням буде його приймати.

Склад та фармакологічну дію сиропу

Діюча речовина у складі дитячого сиропу — парацетамол. На 5 мл препарату його зміст дорівнює 120 мг. Крім основного компонента присутні наступні допоміжні інгредієнти:

  • етиловий спирт;
  • гліцерин;
  • ароматизатор;
  • очищена вода;
  • сорбітол;
  • пропіленгліколь;
  • пропілпарагідроксибензоат;
  • метилпарагідроксибензоат.

Ліки має жарознижуючу і знеболюючу дію. При його використанні необхідно розуміти, що воно не здатне зняти інші симптоми захворювання та повністю їх усунути, так як не володіє протизапальним ефектом.

Основна дія активної речовини виражена у блокуванні ферменту циклооксигенази (ЦОГ 1, ЦОГ 2) і повного припинення вироблення простогландинов. Препарат чинить прямий вплив на центральну нервову систему (ЦНС), що позитивно впливає на терморегуляційні і больові центри.

Після попадання в організм ліки надає цілющу дію протягом 4 годин. За цей час він повністю всмоктується в кишечнику і виводиться через сечостатеву систему. Парацетамол не впливає на водно-сольовий баланс і слизову ШЛУНКОВО-кишкового тракту, тому його застосування абсолютно безпечно, за умови, що дотримано коректна дозування.

Показання для застосування

Сироп «Парацетамол» широко використовують у лікуванні невралгії та міалгії, його рекомендують приймати в період вагітності і лактації. Він швидко позбавляє від багатьох видів болю (головного, зубного, м’язової і т. д.) і відновлює температурний баланс тіла, незалежно від етіології та причин її підвищення. Препарат добре допомагає при наступних патологічних явищах:

  • гарячковий стан при грипі, ГРВІ, інших інфекцій і т. д.;
  • профілактика ускладнень після проведення вакцинації;
  • больовий синдром будь-якого ступеня вираженості.

Інструкція по використанню рідкого Парацетамолу

Препарат приймають до їди, запиваючи великою кількістю води. Не рекомендується розводити його в різних напоях, але якщо дитина маленька і відмовляється пити ліки, дозволяється додати потрібний об’єм сиропу в молоко або молочну суміш.

Перед використанням слід ретельно збовтати ємність з ліками, після чого налити певну кількість рідини в мірну ложечку або набрати її в шприц.

Частота вживання не повинна перевищувати 4 раз на день з проміжками в 4-6 годин. Курс лікування – 3 дні, в подальшому його застосування не доцільно. При збереженні всіх первинних симптомів необхідно проконсультуватися з лікарем для коригування терапії.

Розрахунок дозування проводиться з урахуванням маси тіла та віку пацієнта. Ні в якому разі не можна перевищувати разову і добову норму споживаного ліки. Норми вживання «Парацетамолу» з вмістом активної речовини 120 мг / 5 мл вказані в таблиці:

Вік Вага Разова доза Добова доза
2 – 3 міс. 4 – 6 кг розраховується лікарем
3 – 6 міс. 6 – 8 кг 4 мл 16 мл
6 – 12 міс. 8 – 12 кг 5 мл 20 мл
1 – 2 р. 12 – 14 кг 7 мл 28 мл
2 – 3 р. 14 – 16 кг 9 мл 36 мл
3 – 6 л. 16 – 21 кг 10 мл 40 мл
6 – 9 л. 21 – 29 кг 14 мл 56 мл
9 – 12 л. 24 – 42 кг 20 мл 80 мл

Особливі вказівки до застосування

Зазвичай симптоми зменшуються через 15-20 хвилин після прийому препарату і повністю зникають через 40-60 хвилин. Збільшення тривалості терапевтичного курсу повинно узгоджуватися з педіатром. При використанні препарату в якості знеболюючого засобу курс лікування становить не більше 5 днів і 3-х — у боротьбі з підвищеною температурою.

Щоб досягти швидкого результату, суспензію необхідно запивати великою кількістю води. Якщо цього не зробити, то його дія сповільниться і ефект буде слабкий.

Не можна вживати лікарський засіб одночасно з іншими препаратами, до складу яких входить парацетамол. Існує ризик передозування і розвитку побічних явищ. Також забороняється самостійно збільшувати споживану норму суспензії — наслідки можуть бути дуже важкими.

З обережністю слід застосовувати ліки пацієнтам з цукровим діабетом, так як в його складі присутній сахароза та сорбітол. Дітям з доброякісною гіпербілірубінемією, порушеннями у функціонуванні печінки і нирок дозування та тривалість лікування визначає лікар.

Парацетамол фальсифікує лабораторні дослідження на вміст сечової кислоти та глюкози у плазмі крові, тому здавати призначені аналізи краще після проведеного лікування.

Протипоказання

Перед застосуванням переконайтеся у відсутності протипоказань. До них відносяться наступні патології:

  • запальні захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • непереносимість або гіперчутливість до складових компонентів (особливо до парацетамолу);
  • ниркова та печінкова недостатність;
  • хвороби системи крові.

Взаємодія з іншими засобами

Перед застосуванням дитячої суспензії проконсультуйтеся з лікарем і повідомте йому про лікарські препарати, які приймає ваш дитина. Поєднання деяких з них може згубно діяти на організм, в результаті чого зберігається небезпека виникнення серйозних захворювань і посилення побічних ефектів.

Група препаратів Можливий ефект
Етанол, барбітурати, Рифампіцин, Фенілбутазон, Флумецинол, трициклічні антидепресанти При передозуванні існує ризик появи гепатотоксичної дії на печінку.
Циметидин Підвищує можливість появи гепатотоксичної дії.
Саліцилати (окремо і в поєднанні з Хлорамфеніколом) Виникає небезпека формування ракових пухлин сечового міхура і нирок.
Барбітурати Знижують позитивний вплив парацетамолу.
Етанол Є ризик виникнення гострого панкреатиту.
Нестероїдні протизапальні засоби Велика загроза розвитку ниркового папілярного некрозу, «аналгетичну» нефропатії.
Дифлунисал Плазмова концентрація парацетамолу зростає на 50%.

Симптоми передозування

Застосовувати лікарський препарат необхідно строго по інструкції. Перевищення добової дози може призвести до тяжких патологій (наприклад, до ниркової недостатності), а у важкій стадії — до летального результату.